Jeszcze podczas naszego pobytu w Stanach stało się coś na co czekało wielu. Z dniem 11 listopada 2019 roku zniesiono obowiązek wizowy! Nie oznacza to jednak całkowitego zwolnienia z wszelkich obowiązków przed wylotem. Teraz wybierając się do USA należy przejść rejestrację w systemie ruchu bezwizowego – ESTA. W tym wpisie przekażemy Wam wszelkie praktyczne informacje na temat tego jak zarejestrować się w ESTA i lecieć bez wiz do USA 🙂
Dla kogo podróże bez wiz do USA?
Każdy podróżujący do USA w celach stricte turystycznych może skorzystać z dobrodziejstwa przystąpienia Polski do ruchu bezwizowego. Możliwość podróżowania jedynie na podstawie ESTY jest jednak ograniczona czasowo do 90 dni podczas jednorazowej wizyty. ESTA jest uzyskiwana na dwa lata, po tym okresie należy ponownie złożyć wniosek według określonej poniżej procedury.
Każdy zatem kto wybiera się do Stanów Zjednoczonych w innych celach niż turystyczne (i w pewnych wypadkach biznesowych) lub chce zwiedzać ten piękny kraj dłużej niż przez 90 dni, musi w dalszym ciągu ubiegać się o odpowiedni rodzaj wizy.
Czy dotychczas uzyskana wiza traci ważność w związku z wprowadzeniem ESTY?
Absolutnie nie. Osoby z wyrobioną wizą w dalszym ciągu mogą się nią legitymować. Przekroczenie granicy z USA jest możliwe na dotychczasowych zasadach. Jeżeli macie wyrobioną wizę tak jak my przed wprowadzeniem ruchu bezwizowego, to nie musicie składać dodatkowych wniosków. ESTA nie jest wam potrzebna. No, przynajmniej do czasu końca okresu w jakim przysługują wam uprawnienia wizowe. Podróż po Stanach na wizie turystycznej może nadal trwać maksymalnie do 6 miesięcy.
? UWAGA! ?
Zatwierdzenie wniosku w systemie ESTA nie gwarantuje wpuszczenia na teren Stanów Zjednoczonych. Tak jak w przypadku wizy, to urzędnik na lotnisku decyduje każdorazowo o wpuszczeniu na teren kraju. Urzędnik może zdecydować także o skróceniu okresu 90 dni dozwolonego pobytu w USA, co oznaczy odpowiednio w paszporcie.
Jak zarejestrować się w ESTA?
Wybrać właściwą stronę dla rejestracji w systemie ESTA
Rejestracji w systemie ESTA dokonuje się na oficjalnej stronie Departamentu USA zajmującego się bezpieczeństwem wewnętrznym (U.S. Customs and Border Protection – https://esta.cbp.dhs.gov). Sprawa jest o tyle prosta, że w prawym górnym rogu strony, można wybrać język, w którym chce się działać. Język polski jest dostępny. Zacznijmy od jego wybrania.
Formularz ESTA – co należy wiedzieć?
Termin złożenia wniosku
Wniosek w systemie ESTA należy wypełnić najpóźniej na 72 godziny przed planowanym wylotem. Tak jak wspominałam powyżej, ESTA pozostaje ważna przez 2 lata od momentu zatwierdzenia wniosku. Ministerstwo Spraw Zagranicznych zaleca jednak, aby każdorazowo przed wylotem do USA sprawdzać status swojej aplikacji w systemie ESTA.
Koszt wniosku i płatność
Kwota jaką należy uiścić za złożenie i rozpatrzenie wniosku to 14 USD. Płatności dokonuje się za pomocą karty kredytowej lub systemu PayPal.
Zgodność danych we wniosku z danymi w paszporcie
Należy pamiętać, aby dane, które podajemy we wniosku były zgodne z danymi z paszportu. Utrata paszportu, zmiana nazwiska i wszelkie inne zdarzenia powodujące konieczność wyrobienia nowego dokumentu i zmiany jego danych, powodują konieczność ponownego ubiegania się o ESTA. Linie lotnicze zawsze weryfikują zgodność danych z paszportu z danymi w systemie ESTA. Jakiekolwiek różnice spowodują odmowę wpuszczenia na pokład samolotu.
Dane, które należy podać we wniosku o ESTA
Podczas wypełniania wniosku, należy podać poniższe dane:
- Imię i nazwisko.
- Płeć.
- Datę urodzenia.
- Miasto i kraj urodzenia.
- Kraj obywatelstwa.
- Numer paszportu, datę jego wydania, kraj wydania, datę ważności.
- Adres e-mail.
- Inne obywatelstwa, jeśli takowe się posiada/posiadało.
- Wskazać pseudonim lub inne imiona i nazwiska, pod którymi się występowało.
- Wskazać czy jakikolwiek inny kraj wydał nam kiedykolwiek dowód osobisty lub paszport.
- Dane kontaktowe – adres i nr telefonu.
- Opcjonalnie można wskazać na swoją aktywność w mediach społecznościowych.
- Imiona i nazwiska rodziców.
- Informacje o zatrudnieniu – stanowisko, nazwę i dane kontaktowe pracodawcy (adres i nr telefonu).
- Dane osoby kontaktowej w USA – wiele osób wpisuje tutaj dane hotelu, w którym będzie się zatrzymywać (adres i nr telefonu).
- Adres podczas pobytu w USA – tu również może być pierwszy hotel, w którym planujemy się zatrzymać – podanie tych danych nie jest konieczne.
- Imię i nazwisko, nr telefonu, adres e-mail osoby, z którą należy się skontaktować w razie nagłego wypadku.
Kłopotliwe podróże
Osoby, które po 1 marca 2011 roku podróżowały do takich państw jak Iran, Irak, Libia, Korea Północna, Somalia, Sudan, Syria lub Jemen nie uzyskają ESTY! Takie osoby będą musiały ubiegać się o wizę. Dotyczy to wszelkiego rodzaju podróży do wyżej wymienionych państw, w tym także tych zorganizowanych przez biura podróży.
Uwaga na pośredników robiących biznes na możliwości wjazdu bez wiz do USA!
W związku z przystąpieniem Polski do ruchu bezwizowego, powstało wiele wątpliwości na temat obecnie obowiązującej procedury. Na pomoc ruszyły całe tabuny pośredników, którzy oferują swą pomoc w wypełnieniu formularza. Oczywiście odpłatnie. Jeżeli chcemy uniknąć zbędnych kosztów przez procedurę trzeba przebrnąć samodzielnie. Tego absolutnie nie należy się bać. Zawsze sprawdzajmy czy dane do rejestracji wypełniamy na właściwej urzędowej stronie, czy na stronie pośrednika.
Bez wiz do USA?
Jeżeli nadal dręczą Was jakieś wątpliwości odnośnie podróżowania bez wiz do USA i aplikowania w systemie ESTA, warto zapoznać się z oficjalnymi informacjami podanymi na stronie Ministerstwa Spraw Zagranicznych ➡️ https://www.gov.pl/web/dyplomacja/stany-zjednoczone-ameryki oraz z najczęściej zadawanymi pytaniami na oficjalnej stronie do ubiegania się o ESTA ➡️ https://esta.cbp.dhs.gov/faq?lang=pl.